Efekt Lucyfera – dlaczego dobrzy ludzie czynią zło część 1

efekt lucyfera

efekt lucyfera

Sięgnąłem po Efekt Lucyfera Philipa Zimbardo ze względu na podtytuł i okładkę – „dlaczego dobrzy ludzie czynią zło” i zdjęcie człowieka w pozie, która od razu skojarzyła mi się z opętaniem. Okładkę zobaczyłem w serwisie nakanapie.pl więc zdziwiłem się trochę gdy zobaczyłem na allegro, że książka ta kosztuje koło 50 zł. Wysoka cena stała się bardziej zrozumiała gdy zobaczyłem w realu jak gruba jest książka (format też jest większy od standardowego). Jako, że książka jest z dziedziny psychologi poprosiłem moją kochaną Żonę o sprawdzenie czy nie ma takiej książki w bibliotece na uczelni. Okazało się, że jest – więc obyło się bez wydawania tych 5 dych. Książka została mi wypożyczona na 2 tygodnie – niestety w tym czasie nie udało mi się jej „zmęczyć”. Można było przedłużyć na kolejne 2 tygodnie. To niestety nie pomogło. Ostatecznie dotarłem do 204 strony, czyli nawet nie dotarłem do połowy. Powód? Trochę się rozczarowałem. Zakładałem, że książka ta będzie bardziej wciągająca. O ile wstęp był interesujący. Autor przedstawia tam tezę, którą chce obronić w książce – to czy jesteśmy dobrzy czy źli zależy nie tylko od tego co siedzi w nas, naszego charakteru ale przede wszystkim od sytuacji w jakiej się znajdziemy. W każdym z nas może czaić się albo sadysta albo bohater albo jeden i drugi na raz. Co wyjdzie na jaw zależy tylko od tego co czeka na nas w życiu.

Pierwsza część książki przez którą przebrnąłem opisuje eksperyment więzienia stanfordzkiego. Grupę studentów ochotników podzielono na strażników i więźniów. Po czym mieli grać te role przez dwa tygodnie. Niestety chłopaki nie dawały rady. Po jakimś tygodniu zakończono eksperyment bo więźniowie okazali się za słabi, ba kilku nawet trzeba było wypuścić wcześniej, a w cale nie działa im się jakaś straszna krzywda. Większa część z tego co przeczytałem była raportem z przebiegu tego eksperymentu. Muszę przyznać, że rozczarowałem się mocno tym opisem. Nie zauważyłem w nim nic wnoszącego względem eksperymentu Milgrama, o którym czytałem już wcześniej (jak ktoś nie słyszał to polecam przeczytać).

Cóż może uda mi się wypożyczyć książkę jeszcze raz i doczytać. Pytanie tylko czy warto? Ktoś z Was może czytał i może polecić/odradzić?


About dobra książka

Jeżeli mnie znasz i chciałbyś pożyczyć, którąś z książek o których napisałem posta to odezwij się. Jeżeli masz jakieś książki których chciałbyś się pozbyć lub chciałbyś żebym przeczytał jakąś książkę i tu o niej napisał to napisz do mnie: tentam tychtam.pl

07. listopada 2009 by dobra książka
Categories:
psychologia | Tags: , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free