Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

To pierwsza część trylogii detektywistycznej Stieg Larsson pod tytułem „Millenium”. W Polsce ukazała się w wakacje druga część trylogii pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” a na 26 października 2009 ukaże się trzecia, ostatnia część tj. „Zamek z piasku”.

Głównymi bohaterami serii są Mikael Blomkvist, dziennikarz i współwydawca niezależnego magazynu Millenium, oraz Lisbeth Salander, hakerka z tajemniczą przeszłością, a także doskonały detektyw-wywiadowca potrafiący wydobyć na światło dzienne nawet najskrytsze tajemnice inwigilowanych osób. W pierwszej części trylogii Mikael Blomkvist zostaje poproszony o wyjaśnienie tajemniczej historii zniknięcia przed 40 laty córki Szweckiego potentata – Harriet Vanger.

Sięgając po tę książkę obawiałem się, czy nie będzie to kolejna przereklamowana pozycja na polskim rynku wydawniczym. Miałem bowiem jeszcze w pamięci lekturę „Gomorry”, która jak na razie pozostaje jedyną książką, której nie doczytałem do końca (… i nie zamierzam). Wbrew moim obawom powieść Stiega Larssona okazała się zgrabnie napisanym kryminałem, z bardzo ciekawą fabułą, szybką i wciągającą akcją. Całość podkreśla oryginalność i barwność bohaterów, którzy zdecydowanie są bardzo dużym atutem całej trylogii.

Moim zdaniem książka spodoba się większości osób lubiących kryminały. Jak dla mnie mocne 5. Do 5+ zabrakło jednak „tego czegoś”. Muszę jednak przyznać, że byłem „świeżo” po lekturze dwóch książek Harlana Cobena, więc porównania do mistrza kryminału były niestety nieuniknione.


13. października 2009 by tamten
Categories: sensacja | Tags: , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free