Sleep less, live more – Everett Mattlin #sen

sleep less, live more; Everett-Mattlin

sleep less, live more; Everett-Mattlin

O tej książce po raz pierwszy usłyszałem od kolegi z pracy w 2005 roku. Ponoć zawarta w niej metoda pozwoliła mu zredukować czas snu do 5 godzin na dobę. Od razu gdy to usłyszałem, spytałem się czy by mi jej nie zechciał pożyczyć. Tu niestety pojawił się problem – kolega kiedyś komuś pożyczył i od tego czasu jej nie widział.

I tak zaczęły się poszukiwania. Problemem było to, że książka jest z 1979 roku. Niestety jedynym miejscem gdzie książkę znalazłem był amazon, który to używanej książki za 1,50$ nie chciał wysyłać za ocean, mimo że skory byłem zapłacić za to 5$.

Na szczęście ma się rodzinę w stanach. Poprosiłem ładnie kuzyna no i książkę zdobyłem.

Sama książka jest specyficzna. Pierwszy raz czytałem „pseudo naukową” publikację, która byłaby tak stara. Na poparcie każdego stwierdzenia autor stara się przywołać jakiś fakt.

Na całość składa się 7 rozdziałów. Przez pierwsze 6 autor stara się nam pokazać, że istnieją podstawy do tego żeby spać krócej, że to faktycznie jest możliwe. Czy to poprzez przytaczanie przykładów osób, które sypiają po 5 godzin czy to poprzez streszczenia badań z instytutów badających zaburzenia snu. Ogólnie dużo wiedzy, która w 1979 roku gdy książka powstawała mogła być dość trudno dostępna. Podczas gdy dziś w erze internetu możemy ją zdobyć w przeciągu kilku minut. Auto opisuje też wyniki eksperymentu, który przeprowadził ze swoją metodą redukcji snu. Ostatni rozdział natomiast jest opisem tej metody – czternasto punktowym programem redukcji snu:

 1. Zaplanuj dokładnie na co chcesz zużyć czas który zyskasz przez krótsze spanie
 2. Zacznij dopiero gdy jesteś wypoczęty
 3. Skracaj sen w cyklach 2 tygodniowych (przez 2 tygodnie śpisz po x godzin) notuj ile śpisz
 4. Chodź spać i wstawaj możliwie o tych samych porach
 5. Zmniejszaj czas snu stopniowo
 6. Bądź przygotowany na dyskomfort zanim nie przywykniesz do danej długości snu
 7. Nie staraj się za wszelka cenę zejść o kolejne 30 minut
 8. Wyznacz sobie docelową długości snu jaką chcesz osiągnąć ale spróbuj też przyzwyczaić się do 30 minut mniej
 9. Podczas stresowego okresu pozwól na odstępstwa od reguły
 10. Korzystaj z drzemek i reduktorów stresu
 11. Jeśli to pomaga sypiaj 30 minut dłużej w weekendy
 12. Nagradzaj się za sukcesy
 13. Wyrób w sobie dobre nawyki odnośnie snu
 14. Potraktuj program redukcji snu jako wstęp do zmiany stylu życia

Książka niby jest stara i w internecie można by znaleźć świeższe informacje na temat redukcji snu ale jeśli udało się komuś za pomocą metody w niej opisanej już w 1979 roku zredukować długość snu to czemu miałoby nie udać się w 2010?

Mi jednak się nie udało za pierwszym podejściem. Z tym że próbowałem wstawać wcześniej zamiast później kłaść się spać jak zalecane było w książce. Może uda się za drugim razem jak spróbuje później chodzić spać.

Myślę że poruszyłem ciekawy temat jak na początek nowego roku. Ktoś zamierza redukować sen w tym roku? Znacie jakieś sprawdzone metody?


About dobra książka

Jeżeli mnie znasz i chciałbyś pożyczyć, którąś z książek o których napisałem posta to odezwij się. Jeżeli masz jakieś książki których chciałbyś się pozbyć lub chciałbyś żebym przeczytał jakąś książkę i tu o niej napisał to napisz do mnie: tentam tychtam.pl

13. stycznia 2010 by dobra książka
Categories:
styl życia | Tags: , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free