Upadek Gigantów – Ken Follett

Upadek gigantów - Ken Follett

Upadek gigantów - Ken Follett

Co to jest ten Upadek gigantów?

Upadek gigantów to ponad 1000 stron. Więcej niż pojedynczy tom Millenium, a to też jest trylogia. Dokładniej pierwszy tom trylogii, w której Ken Follett przedstawia nam losach kilku rodzin z różnych krajów na przestrzeni dziejów.

O czym jest pierwszy tom trylogii?

Akcja „Upadku gigantów” zaczyna się na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Autor sprytnie wplótł perypetie fikcyjnych bohaterów w realia historyczne, przez co osoba, która nie ma zielonego pojęcia o pierwszej wojnie światowej może przy okazji lektury trochę się podedukować.

Pierwsza wojna światowa  jako motyw przewodni.

Wojna jest motywem, który łączy losy kilku rodzin z różnych sfer i z różnych krajów: rodzinę górników z Wielkiej Brytanii,  rodzinę z wyższych sfer tego samego kraju, rodzinę biednych Rosjan z Sankt Petersburga, rodzinę z wyższych sfer z Niemiec oraz dwie rodziny ze Stanów Zjednoczonych: imigrantów rosyjskich oraz kolejną z wyższych sfer.

Jak to się czyta?

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Mimo znacznych rozmiarów nie ma w tym nudy. Cały czas coś się dzieje. Co jakiś czas zmienia się punkt naszej obserwacji, na przykład przenosimy się z rodziny z Wielkiej Brytanii do rodziny w Rosji, przez co można czasem zatęsknić za bohaterami, o których „długo nic nie było”.

Miła odskocznia od sensacji z detektywem w roli głównej.

„Upadek gigantów” był dla mnie miłą odskocznią od sensacji, gdzie fabuła polega na odnalezieniu sprawcy. Ta książka wydaje mi się być bardziej próbą ukazania bezsensu wojen oraz tła przemian społecznych, drogi do równouprawnienia kobiet oraz niższych sfer.

Reperkusje wojny z różnych ujęć.

Tak jak już pisałem akcja zaczyna się na krótko przed wybuchem wojny przez co poznajemy zapatrywania różnych nacji na potrzebę wybuchu wojny. Pierwszy tom kończy się natomiast już po wojnie przez co poznajemy również losy „przegranych” i „wygranych”.

Co dalej? Kiedy kolejny tom?

Książka pozostawia jednak niedosyt. Historie tych rodzin nie zostały opowiedziane do końca. Na następny tom przyjdzie nam jednak poczekać do 2012 roku. W drugiej odsłonie mamy poznać losy dzieci bohaterów „Upadku gigantów” na tle światowego kryzysu i drugiej wojny światowej. Mnie jednak bardziej ciekawi trzecia część która ma ukazać się w 2014 roku. Jej tłem ma być zimna wojna.

Na pewno sięgnę po oba kolejne tomy.


About dobra książka

Jeżeli mnie znasz i chciałbyś pożyczyć, którąś z książek o których napisałem posta to odezwij się. Jeżeli masz jakieś książki których chciałbyś się pozbyć lub chciałbyś żebym przeczytał jakąś książkę i tu o niej napisał to napisz do mnie: tentam tychtam.pl

27. lutego 2011 by dobra książka
Categories:
sensacja, społeczeństwo | Tags: , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free