Pierwszy śnieg – Jo Nesbo

Pierwszy śnieg - Jo Nesbo

Pierwszy śnieg - Jo Nesbo

„Pierwszy śnieg” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jo Nesbo i bohaterem całej serii jego kryminałów – Harry’m Hole.

Harry Hole jest detektywem norweskiej policji. Nawet gdyby nie pochodził ze Skandynawii to zmuszony byłbym porównać go do detektywa szwedzkiej policji Kurt’a Wallander’a z powieści Hening’a Mankell’a. A to dlatego, że obaj panowie są mocno do siebie podobnymi, samotnymi, nieszczęśliwie zakochanymi pracoholikami ze skłonnościami do alkoholu. Harry Hole wydaje się być troszkę młodszy od Wallandera bo słucha zespołu Slipknot podczas gdy ten drugi gustuje w operze. Domniemana różnica wieku nie przeszkadza temu aby obaj Panowie byli w podobny sposób lekko fajtłapowaci, ale to już moje zdanie.

Wracając do książki, „Pierwszy śnieg” to siódma z jak dotąd ośmiu powieści z Harry’m Hole. Jednak podobnie jak w przypadku powieści Mankell’a czy Marka Krajewskiego nie trzeba znać poprzedzających tomów, żeby bez problemu odnaleźć się w fabule. „Snømannen” (bałwan), bo tak książka zwie się w oryginale opowiada o pogoni Harrego Hole za seryjnym mordercą, którego znakiem szczególnym jest bałwan pozostawiony na miejscu zbrodni. Tu pozwolę sobie na małą wstawkę multimedialna w postaci teasera:

Mi w całej tej fabule nie podobało się jak zwykle kilka szczegółów, którym brakło realizmu jednak książkę czytało się prawie tak miło jak „Wallander’y”. Myślę więc, że jako, że szwagier posiada kilka wcześniejszych tomów to w niedługiej przyszłości można się spodziewać kolejnych recenzji spotkań z Harry’m Hole.

Na koniec, dla zainteresowanych, sam autor – Jo Nesbo o książce – „Pierwszy śnieg”:


About dobra książka

Jeżeli mnie znasz i chciałbyś pożyczyć, którąś z książek o których napisałem posta to odezwij się. Jeżeli masz jakieś książki których chciałbyś się pozbyć lub chciałbyś żebym przeczytał jakąś książkę i tu o niej napisał to napisz do mnie: tentam tychtam.pl

12. grudnia 2010 by dobra książka
Categories:
sensacja | Tags: , , , , , , , , | 3 comments

Comments (3)

  1. To jest recenzja? Chyba jakaś ocena po 3 piwach. Zero, ziro, zeeeero konkretów. A zaczynanie czytania od „Pierwszego Śniegu” to jak picie Gingersa kiedy koledzy piją 0,7 na dwóch…. Harry fajtłapa? hahaha….to jest alkoholik, choroba z która zaje…walczy….

    Polecam Ci oglądanie Lokatorów zamiast czytania.

    „Mi w całej tej fabule nie podobało się jak zwykle kilka szczegółów, którym brakło realizmu” pitu pitu…konkrety!

  2. W oryginale „Snømannen”, nie „The Snowman”. Nesbo nie pisze w oryginale po angielsku.

  3. dzieki za czujność, już poprawione

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free