Między tęsknotą lata a chłodem zimy – Leif GW Persson

Między tęsknotą lata a chłodem zimy - Leif GW Persson

Między tęsknotą lata a chłodem zimy - Leif GW Persson

Okładka

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” Leif’a GW Persson’a wylądowała w moim ręku bo spodobała mi się okładka. Ściślej, zdjęcie na okładce, idealnie pasujące do kryminału. Niby ciemno ale ponad dziesięć świecących latarni. Do tego ta krata i ani jednej żywej duszy, ani szczura ani kota. Cisza przed burzą.

Zabójstwo premiera Szwecji

Streszczenie na tyle okładki, też brzmiało zachęcająco:

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.” (źródło)

Jak się czyta pierwszą część trylogii?

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” czyta się bardzo dobrze. Akcja toczy się powoli. Nie ma żadnych spektakularnych pościgów, strzelanin czy też bijatyk. Mimo to kryminał ten pochłoną całą moją uwagę. Myślę, że zasługą tego są dobrze wykreowane postacie oraz kolejne tajemnice jakie poznajemy wraz z rozwojem akcji. Bohaterowie książki są zwykłymi ludźmi, jednak bardzo różnią się między sobą. Te zróżnicowane postacie w powiązaniu z aurą tajemnicy pozwoliły autorowi zbudować takie napięcie, że z zapartym tchem połykałem kolejne strony.

Coś mi to przypomina

Cała fabuła kręci się wokół szwedzkich służb bezpieczeństwa. Siłą rzeczy narzuca to skojarzenie z trzecią częścią Millenium Stieg’a Larssona. Mi jednak książka bardziej przypominała „Małe miasteczko w niemczech”  John’a Le Carre’a. Prawie identyczny klimat. Tajemnice, spiski, niewygodne dokumenty i walka polityczna w tle.

Czekam na kolejne części

Książkę, mimo objętości prawie 650 stron, wciągnąłem w tydzień. Teraz czekam na kolejne części, które mają się pokazać na początku wiosny.


About dobra książka

Jeżeli mnie znasz i chciałbyś pożyczyć, którąś z książek o których napisałem posta to odezwij się. Jeżeli masz jakieś książki których chciałbyś się pozbyć lub chciałbyś żebym przeczytał jakąś książkę i tu o niej napisał to napisz do mnie: tentam tychtam.pl

16. stycznia 2011 by dobra książka
Categories:
sensacja | Tags: , , , , , , | Leave a comment

Leave a Reply

Required fields are marked *


Spam protection by WP Captcha-Free